Silnik to część pojazdu, która może ulec przegrzaniu. Wiąże się to z tym, że wytwarza duże ilości ciepła. Do sytuacji tej może dojść na trasie, kiedy pokonujemy duży odcinek drogi. Silnik pracuje wtedy na bardzo wysokich obrotach, dlatego taka sytuacja jest bardzo możliwa. To jakie są objawy przegrzania silnika, wyjaśnimy w artykule poniżej. W trakcie jazdy warto zwracać co jakiś czas na pojawiające się kontrolki, które mogą sygnalizować różnego rodzaju błędy. Za objaw przegrzania silnika odpowiada kontrolka cieczy chłodzącej – sprawdź, jakie naprawy układu chłodzenia w naszym warsztacie.

Gdy się ona zapali należy podjąć odpowiednie kroki. Przegapienie tego momentu może skutkować naprawą, która nie należy do najtańszych. Najczęstszą przyczyną przegrzania się silnika jest wyciek płynu chłodniczego. W związku z tym warto sprawdzać regularnie i systematycznie jego poziom. Szczególnie przed dłuższą trasą czy wyjazdem. To jedyna recepta na uniknięcie tej sytuacji w trakcie drogi.

gorący silnik

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z przegrzaniem silnika – objawy

Pierwszą oznaką jest wzrost temperatury płynu chłodniczego o czym daje znać kontrolka. Gdy silnik pracuje regularnie, jego temperatura utrzymuje się w granicach 90-100 stopni Celsjusza. Jest to niższa temperatura od tej jaka panuje w środku jednostki napędowej. W momencie, gdy temperatura płynu wzrasta do niebezpiecznej temperatury, kontrolka daje znać świecąc się w odpowiednim kolorze.

Inne, mniej typowe objawy przegrzania silnika to wydobywanie się tylko ciepłego lub tylko zimnego powietrza z nawiewów. Gdy klimatyzacja nie działa, to również możemy mieć do czynienia z tym zjawiskiem. Płyn chłodniczy ma specyficzny zapach. W momencie odczuwania tego zapachu w kabinie można być niemalże pewnym przegrzania się silnika.

Warto być wyczulonym na te objawy, ponieważ w momencie przeoczenia, któregokolwiek zjawiska może dojść do zagotowania się płynu chłodniczego i bardzo poważnych usterek. Wtedy może pojawić się nawet dym spod maski, co jest już bardzo niepokojącym objawem. Należy wtedy się zatrzymać, po czym ochłodzić silnik. A najlepiej wezwać pomoc.

naprawa chłodzenia

Skutki przegrzania silnika – o czym warto wiedzieć?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że skutki nie są dość jednoznaczne. Wszystko zależy od tego z jakiego powodu doszło do usterki oraz od tego czy kierowca zareagował dość szybko na pierwsze oznaki przegrzania silnika.

Jeśli reakcja wystąpiła stosunkowo prędko a reakcja prowadzącego pojazd była szybka, to skutki mogą być prawie żadne. Niemniej jednak, kiedy tej reakcji zabrakło a silnik przegrzał się bardzo mocno, mogło wtedy dojść do jego uszkodzenia. Do skutków, które pojawiają się najczęściej zaliczamy między innymi awarię uszczelki pod głowicą. GHF to ciężka awaria, która może być dość problematyczna w naprawie.

O tyle o ile łatwo ją zdiagnozować, to wcale nie jest łatwo ją usunąć. Sama głowica może także pęknąć, może dojść do awarii pompy lub zerwania paska rozrządu. Zdarzają się także sytuacje w których pojazd po przegrzaniu się silnika miał uszkodzony układ korbowo- tłokowy. Jak widać skutki mogą być przeróżne, ale jedno jest pewne – należy reagować szybko.