Rotowanie opon to bardzo ważny element dbania o ogumienie samochodu. To dość prosta czynność, która pozwala znacznie wydłużyć czas eksploatacji opon. Przede wszystkim ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy. W związku z tym, że opony zużywają się nierównomiernie te, które znajdują się na osi napędowej są narażone na szybsze utracenie bieżnika.

Co to jest rotowanie opon?

Proces ten ma silny związek z tym, że pracując na osi napędowej odpowiadają za przyspieszanie i hamowanie. W momencie, gdy ich nie rotujemy z czasem będą się nierównomiernie zużywać względem osi. Już dwa sezony bez rotowania mogą doprowadzić do znacznych dysproporcji co w efekcie doprowadzi do pogorszenia przyczepności.

Szczególnie niebezpieczne staje się to w przypadku opon zimowych, gdzie przyczepność jest bardzo ważna. Jak wiadomo zimą bywa ślisko, więc należy odpowiednio się do niej przygotować. Rotowanie opon to nic innego jak zamiana opon między osiami, która pozwala na zachowanie równomiernego ich zużycia, czyli bieżnika.

Samochody posiadające napęd 4×4 w których nie będzie przeprowadzany ten zabieg są najbardziej narażone na konsekwencje. W związku z tym, że w przypadku tych pojazdów koła przednie obracają się szybciej niż tylne mechanizm przeniesienia napędu przeciąża się szybciej co w efekcie może doprowadzić do awarii przekładni.

rotowanie opon

Jak rotować opony?

Po pierwsze należy sprawdzić jaki rodzaj bieżnika posiada nasz pojazd oraz jaki ma napęd. O tyle co informacja o napędzie pojazdu jakim się poruszamy na co dzień może być oczywista, o tyle rodzaj bieżnika może nie być już tak nam znany.

Istotna może okazać się informacja, że istnieją trzy rodzaje bieżnika: symetryczny, asymetryczny i kierunkowy. W napędzie przednim opony kierunkowe oraz asymetryczne zamienia się tylne z przednimi. Strony pozostają bez zmian. Sytuacja wygląda całkiem inaczej w przypadku opon symetrycznych, które powinno się zmieniać zarówno stronami jak i osiami.

Procedura rotowania opon

Chcąc dokonać rotowania w samochodzie o napędzie tylnym procedura ta wygląda całkiem inaczej, co oczywiście powinno się mieć na uwadze. W oponach kierunkowych i symetrycznych tylne koła przekłada na przód bez zamiany stron.

Natomiast koła przednie przekłada się na przód, ale już z zamianą stron. Najbardziej obrazowo: tylne lewe idzie na prawy przód a tylne prawe na lewy przód.  Natomiast mając do czynienia z oponami asymetrycznymi należy zamienić przód z tyłem bez zamiany stron. Należy pamiętać o tym, że schemat ten dotyczy pojazdów z napędem na tył. Dokonując regularnego rotowania a przede wszystkim prawidłowego, można mieć pewność, że użytkujemy je w sposób należyty z zachowaniem bezpieczeństwa.

Bardzo ważną kwestią jest powtarzanie procedury mniej więcej co około dziesięć tysięcy przejechanych kilometrów. Mając do czynienia z pojazdem czteronapędowym odpowiednią ilością przejechanych kilometrów będzie sześć tysięcy kilometrów. Najbardziej praktycznie jest robić to przy wymianie opon z letnich na zimowe. Będzie to gwarancja zachowania optymalnych parametrów.