NAPRAWY UKŁADU CHŁODZENIA

Układ chłodzenia jest jednym z kluczowych elementów każdego samochodu – jeśli nie będzie działał prawidłowo, może doprowadzić do poważnych uszkodzeń silnika, którego wymiana lub naprawa bywa niezwykle kosztowna.

By silnik działał bez zarzutu, musi utrzymywać odpowiednią temperaturę, wynoszącą około 100 stopni Celsjusza. Jeśli będzie zbyt gorący, dojdzie do jego przegrzania, które w dłuższej perspektywie może okazać się dla niego prawdziwie zabójcze. Jeśli z kolei nie będzie rozgrzewał się wystarczająco – do czego może doprowadzić uszkodzony termostat – zostanie zmuszony do wytężonej pracy, znacznie większego zużycia paliwa oraz problemów z ogrzewaniem wnętrza samochodu, co będzie szczególnie uciążliwe podczas chłodniejszych pór roku.

Sam silnik rozgrzewa się do o wiele wyższej temperatury niż ta, której potrzebuje do komfortowego działania. Bez pomocy skomplikowanego układu chłodzenia, które kontroluje ten aspekt, jest w stanie bardzo łatwo się przegrzać. Żeby do takiej sytuacji nie doszło każdy z wielu elementów składających się na układ chłodzenia pojazdu musi być w pełni sprawny.

UMÓW SIĘ NA NAPRAWĘ UKŁADU CHŁODZENIA – TEL. 604 479 949

Jak działa układ chłodzenia?

Układ chłodzenia jest dość skomplikowany. Składa się z wielu elementów, z których absolutnie kluczowymi są chłodnica, pompa cieczy chłodzącej, wentylator, termostat oraz czujnik temperatury. Każdy z nich odpowiada za nieco inny aspekt kontrolowania temperatury silnika i wzajemnie doskonale się uzupełniają.

Chłodnica zawiera chłodzącą ciecz, której niska temperatura utrzymywana jest przez wentylator i która wysyłana jest do silnika za pomocą pompy. Za kontrolowanie tego procesu odpowiada termostat, który w zależności od potrzeb silnika otwiera się lub zamyka. Z kolei czujnik temperatury przekazuje odpowiednie informacje dotyczące rozgrzania lub schłodzenia silnika, ostrzegając nas równocześnie na wypadek awarii.

Najczęstsze awarie układu chłodzenia

Często zdarza się, że za nieodpowiednie działanie układu chłodzenia odpowiada niesprawny termostat. Ten element może sprawiać problemy na dwóch płaszczyznach. Jeśli nie otwiera się przy rozgrzanym silniku, bardzo łatwo może doprowadzić do jego przegrzania i w dłuższej perspektywie poważnego uszkodzenia. Jeśli zaś otwiera się przy zbyt niskiej temperaturze, może doprowadzić do sytuacji w której silnik jest permanentnie niedogrzany.

Innym elementem, który dość łatwo może użyć uszkodzeniu jest pompa cieczy chłodzącej. Podczas długotrwałej eksploatacji często dochodzi do jej zużycia, co doprowadza zazwyczaj do wycieku płynu, którego w efekcie brakuje do odpowiedniego schłodzenia silnika.

Uszkodzona chłodnica również może łatwo doprowadzić do utraty cennego płynu chłodzącego i w efekcie przegrzania silnika. Dochodzi do tego w wyniku uszkodzeń mechanicznych, prowadzących do rozszczelnienia chłodnicy.

Wentylator również może okazać się uszkodzony na jednej z dwóch płaszczyzn. Jeśli w ogóle się nie włącza, silnik nie będzie wystarczająco schłodzony, jeśli z kolei nie przestaje działać nawet wtedy, gdy nie jest już potrzebny, osiągana temperatura będzie zbyt zimna.

Jaki zakres usług oferujemy?

Układ chłodzenia należy do dość skomplikowanych elementów samochodu i do awarii może w nim dojść na wiele różnych sposobów. Nasz zakład oferuje kompleksowe usługi, pozwalające poradzić sobie z każdym z nich. Oto wykonywane przez nas czynności:

 • wymiana, regeneracja oraz naprawa chłodnicy
 • wymiana czujnika temperatury cieczy chłodzącej
 • wymiana cieczy chłodzącej z odpowietrzeniem
 • wymiana sprzęgła wentylatora chłodnicy
 • wymiana termowłącznika wentylatora chłodnicy
 • wymiana oraz naprawa termostatu
 • wymiana przewodów chłodzących
 • wymiana oraz naprawa nagrzewnicy
 • wymiana kolektora dolotowego
 • wymiana wentylatora chłodnicy
 • wymiana pompy wody
 • wymiana przewodu dolotowego
 • wymiana zaworu sterującego w układzie dolotowym
 • wymiana uszczelki kolektora dolotowego
 • wymiana uszczelki przewodu dolotowego
 • wymiana zaworu recyrkulacji spalin
 • wymiana elementu systemu powietrza wtórnego

KOMPLEKSOWE NAPRAWY UKŁADU CHŁODZENIA TEL. 604 479 949

NAPISZ DO NAS!
"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z przesłaniem zapytania do skupu aut. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem /am poinformowany /a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest AutoDave Martyna Prywinska z siedzibą ul. Nad Torem 16, 85-409 Bydgoszcz"

Mechanik Bydgoszcz
AutoDave Martyna Prywinska
Nad Torem 16
85-409 Bydgoszcz
NIP 5542521732
REGON 382308130
biuro@mechanik-bydgoszcz.com