Doszło u Ciebie do wystąpienia podwójnego ubezpieczenia OC? Nie wiesz, jak rozwiązać ten problem? Poniższy tekst może okazać się dla Ciebie źródłem przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
Kiedy występuje podwójne ubezpieczenie OC?
Najczęściej podwójne ubezpieczenie OC powstaje po nabyciu pojazdu z drugiej ręki. Mamy bowiem do czynienia z polisą, która jest przypisana do danego samochodu, a nie do jego właściciela. Jeśli zatem kupujemy używany pojazd, to wraz z nim dostaniemy nie tylko kluczyki i dowód rejestracyjny, ale też ubezpieczenie OC.
Ogólnie umowa ma ważność do końca okresu, na który wcześniej została nabyta. Jednak jako nowi właściciele mamy prawo ją wypowiedzieć w dogodnym dla siebie czasie. Warto też pamiętać, że po nabyciu auta od innej osoby, ubezpieczenie OC nie przedłuży się automatycznie – więcej na ten temat na wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-podwojnego-oc-kiedy-i-jak-je-zlozyc. Nabywając samochód, możemy wypowiedzieć polisę OC, która została nabyta przez sprzedawcę i kupić ubezpieczenie w zupełnie innym miejscu. Najlepiej postawić na towarzystwo ubezpieczeniowe, do którego mamy zaufanie lub zdecydować się na pozostawienie aktualnego OC do końca obowiązującego terminu.
Jeśli po nabyciu samochodu zdecydujemy się kupić też nowe ubezpieczenie i nie wypowiemy umowy po wcześniejszym posiadaczu, to właśnie wtedy będziemy zobowiązani do poniesienia kosztów z tytułu podwójnego OC. Całe szczęście opłaty zostaną naliczone tylko za ten okres, gdy obowiązywała ochrony, a więc do chwili złożenia wypowiedzenia umowy OC, którą zawarł sprzedawca auta.
Podwójne OC może też wystąpić wtedy, gdy wykupimy OC w innych towarzystwie, ale zapomnimy o wypowiedzeniu umowy u poprzedniego towarzystwa ubezpieczeniowego. Ubezpieczenie OC ma tendencję do automatycznego przedłużania się, a my w takiej sytuacji będziemy zobowiązani do uregulowania opłat do czasu, gdy złożymy rezygnację z OC.
Umowa OC – jak ją wypowiedzieć?
W sytuacjach, gdy wystąpi u nas podwójne ubezpieczenie OC samochodu, to powinniśmy jak najszybciej złożyć wypowiedzenie umowy. Jeśli doszło do zakupu ubezpieczenia OC na kolejny rok w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, to takie wypowiedzenie składamy tam, gdzie umowa przedłużyła się automatycznie. Jeśli OC otrzymaliśmy od zbywcy auta, to wypowiedzenie należy złożyć u ubezpieczyciela, u którego była przez niego podpisana umowa.
Sporządzony dokument możemy dostarczyć osobiście, a jeśli mamy tam za daleko, to możemy też nadać list przez kuriera lub pocztę. W takich przypadkach dzień wysyłki listu będzie liczył się jako ostatni dzień naszego ubezpieczenia na auto. Aby jednak mieć potwierdzenie na piśmie, że wypowiedzenie zostało przez nas wysłana, warto wykupić opcję śledzenia przesyłki. Jak dowiemy się z wypowiadamoc.pl część towarzystw ubezpieczeniowych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Dlatego dopuszczają możliwość dostarczenia wypowiedzenia przez Internet, w tym na przykład e-mailem. Niektóre towarzystwa pozwalają też na przesłanie pisma faxem.
Pamiętajmy jednak, że taka opcja pojawia się tylko w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych, więc najpierw warto wszystko sprawdzić. Poza tym pisma wysłane w taki sposób muszą mieć własnoręczny podpis właściciela pojazdu. Tym samym trzeba jeszcze dostarczyć do towarzystwa ubezpieczeniowe skan lub zdjęcie dokumentu, wykonane po jego podpisaniu.
Jak sporządzić wypowiedzenie umowy OC?
Z pewnością wiele osób zastanawia się nie tylko, jak dopełnić formalności związanych z wystąpieniem podwójnego OC, ale również jak sporządzić stosowne wypowiedzenie. Możemy to zrobić w dowolnej formie – odręcznie lub na komputerze. Ważne, by w piśmie zawrzeć wszystkie najważniejsze informacje. Najważniejsze są oczywiście nasze dane, a więc imię i nazwisko, adres i numer PESEL. Jeśli pojazd został nabyty ze współwłaścicielem, to jego dane również muszą znaleźć się we wniosku.
W wypowiedzeniu ubezpieczenia OC muszą też pojawiać się informacje o pojeździe, a więc należy określić jego markę i model, numer rejestracyjny i numer polisy. Ważne jest też podanie danych towarzystwa ubezpieczeniowego, z którego usług planujemy zrezygnować. Obowiązkowym elementem takiego pisma jest też podstawa prawna, która pozwala nam na wypowiedzenie ubezpieczenia OC. Nie możemy też zapomnieć o miejscu i dacie sporządzenia wniosku, a także o odręcznym podpisie.
Jeśli mimo wszystko obawiamy się, że w wypowiedzeniu polisy OC pominiemy najważniejsze elementy, to możemy sięgnąć po gotowe wzory. W ich znalezieniu pomoże nam już sama wyszukiwarka internetowa i wystarczy w polu lupki wpisać frazę „wypowiedzenie polisy OC druk” lub „wypowiedzenie polisy OC wzór”, a już po chwili będziemy przeglądać wyniki zgodne z zapytaniem.
Poza tym, do swojej dyspozycji mamy też profesjonalne serwisy, które nastawione są na niesienie pomocy właścicielom samochodów mających problemy ze sporządzeniem wniosku o wypowiedzenie umowy OC. To właśnie na nich czekają przydatne wskazówki, a także druki do pobrania w formacie PDF lub DOC. Dostępne są całkowicie za darmo, więc nie trzeba obawiać się dodatkowych kosztów, bo one nie występują. Wystarczy pobrać taki druk na swoje urządzenie, wypełnić i dostarczyć do towarzystwa ubezpieczeniowego w wygodny dla siebie sposób.
Najnowsze komentarze