Każdy właściciel auta chciałby, aby jego pojazd nie tylko świecił przykładem, jeżeli chodzi o stan techniczny, ale również wizualny. Poruszanie się samochodem, którego lakier dosłownie lśni to istna przyjemność. Aby jednak to osiągnąć, należy o niego odpowiednio zadbać. Jak? Zacznij od polerowania lakieru samochodowego, wybierając odpowiednią pastę polerską.

Jeżeli lakier Twojego samochodu jest już wiekowy i zmatowiały, a samochód przypomina bardziej obiekt składowiska złomowego, niż pełnoprawny pojazd wzbudzający zazdrość innych użytkowników ruchu, to zacznij od polerowania lakieru. Do tego przyda Ci się pasta polerska. Wszystko, co musisz wiedzieć o jej wyborze, znajdziesz poniżej.

Wybieramy pastę polerską do lakieru

Jeżeli chcesz, aby na lakierze samochodu nie gościł ani jeden odprysk to konieczne jest tego dokładne wypolerowanie. To skuteczny sposób usuwania rys. Nie każda pasta usuwa rysy w jednakowy sposób. Podczas zakupu takiego specyfiku musisz wziąć pod uwagę 3 istotne czynniki. To: stan lakieru, efekt, jaki chcesz osiągnąć oraz Twoje umiejętności.

Sporo zależy od tego, czy stan lakieru jest daleki od ideału. Jeżeli tak, to przyda mu się zapewne pełna korekta. Wtedy musisz rozejrzeć się za specjalistycznymi preparatami. Jeżeli jednak zależy Ci jedynie na kosmetycznym polepszeniu wyglądu karoserii, wybierz pasty polerskie All In One.

Staraj się unikać past polerskich nieznanych producentów. Słabej jakości pasta polerska może jedynie pogorszyć stan lakieru, a w najlepszym przypadku pozostawić go w stanie niezmienionym. Warto pamiętać również o tym, że pastą polerską nie zdziałasz cudów i nie zlikwidujesz bardzo głębokich rys. Czasami jedynym rozwiązaniem pozostaje wizyta u lakiernika.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pastę polerską do lakieru?

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z polerowaniem, wybierz pastę o umiarkowanej mocy tnącej. Weź pod uwagę również fakt, że podczas wykonywania pełnej korekty lakieru nie wystarczy jeden produkt.

W takim przypadku najpierw zastosuj przeparty agresywne, następnie środek do polerki, a na koniec pastę wykończeniową. To jednak jedynie ułamek prac, które trzeba wykonać podczas polerowania auta.

Jaką pastę polerską do karoserii samochodu wybrać? Rodzaje past

No dobrze, załóżmy, że podejmujemy rękawice i szukamy odpowiedniej pasty do lakieru samochodowego. Aby wybrać odpowiedni produkt, należy poznać ich rodzaje. A są one następujące:

  • Pasta polerska All In One (AIO) – to najbardziej uniwersalny produkt do polerowania samochodu. Za pomocą pasty polerskiej tego typu szybko usuniesz wiele średnich i małych rys oraz innych defektów występujących na lakierze;
  • Pasta średnio ścierna – usuwa umiarkowane i średnie rysy, a także szlif po papierze 1500 – 2000. Może pozostawiać niewielkie ślady, które należy usunąć pastami do wykończenia;
  • Pasta agresywna – to mocno tnący produkt. Umożliwia usunięcie głębokich rys z lakieru samochodowego. Doskonale radzi sobie ze starymi i zaniedbanymi lakierami;
  • Pasta lekko ścierna – to słabo tnący typ pasty polerskiej, za pomocą którego usuniesz drobne zarysowania;
  • Pasty wykończeniowe – stworzone są z myślą o pracach wykończeniowych. Zapewniają finisz na wysoki połysk i pomagają usuwać niewielkie defekty jak hologramy czy zamglenia powstałe przez inne produkty.