Akumulator to jedna z wielu bardzo ważnych części w samochodzie. W związku z tym musi być odpowiednio naładowany. Za jego naładowanie odpowiada z kolei alternator. Dlatego też trzeba czuwać nad tym, aby był naładowany. Istotną rzeczą jest to, aby odpowiednio działał i funkcjonował. Jeśli ta kwestia będzie uregulowana, jego działanie będzie bez zarzutu. Ważne jest, aby zwracać uwagę na funkcje alternatora.
Alternator – co to jest?
Przede wszystkim należy zwracać uwagę czy alternator odpowiednio zmienia energię mechaniczną w prąd. Jeśli będzie działać w sposób prawidłowy, to cały osprzęt będzie zasilony odpowiednio. Wał korbowy napędza alternator. W zasadzie to pasek wielorowkowy lub pasek klinowy napędza cały alternator, ale to ma miejsce w przypadku starszych modeli. Sprawny alternator to rzecz niezbędna do prawidłowego działania samochodu. Jednym słowem bez niego pojazd nie ruszy, a tym bardziej nie pojedzie.
Jak działa alternator?
Na budowę alternatora składa się kilkanaście elementów, w tym podstawowy element to nieruchomy stojan. Kolejne to wirnik, który jest elektromagnesem, dzięki czemu odpowiada za indukcję prądu. Nie należy zapominać o tym, że w trakcie pracy alternatora wytwarza się prąd zmienny. Dlatego też niezbędne jest wykorzystanie układu prostowniczego. Aby dobrze on działał musi zostać wykorzystany regulator napięcia. Sama budowa alternatora jest złożona, ale małe uszkodzenie któregokolwiek elementu wpływa na jego całe funkcjonowanie.
Uszkodzenie alternatora – najczęstsze objawy
O uszkodzeniu alternatora świadczy przede wszystkim świecąca się kontrolka na zegarze pojazdu. W momencie, gdy świeci się na czerwono, wysyła sygnał o problemie. W tym momencie w pierwszej kolejności powinniśmy skontrolować napięcie akumulatora. Wynik będzie bardziej wiarygodny, gdy podczas tej kontroli silnik samochodu będzie uruchomiony. Urządzeniem do pomiaru jest multimetr, którego parametry powinny wskazywać poziom między 13,9 do 14,7 V.
Jak radzić sobie z uszkodzonym alternatorem?
Nie wolno zapominać o tym, że istnieje wiele sposobów na naprawę alternatora. W wyborze powinna pomóc ta opcja, która daje długą gwarancję działania. Optymalny czas w tym wypadku to minimum dwa lata. Jest to powód dla którego warto rozpatrzyć możliwość zakupu nowego alternatora, ewentualnie jego regenerację. Warunkiem ich sprawnego działania są oryginalne alternatory a nie te, które są zamiennikami z Chin.
Najlepsze sposoby
- zakup nowego alternatora – trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że jest to duży wydatek. Niewiele firm zapewnia dostawę mechanizmy od sprawdzonego dostawcy a w tanie chińskie zamienniki nie warto inwestować, ze względu na ich jakość
- regeneracja alternatora – opcja ta nie zawsze wiąże się z niższym kosztem. Prawidłowo i fachowo przeprowadzona regeneracja to wymiana zużytych części na nowe, które są wysokiej jakości. Czasem nie warto inwestować w tańsze rozwiązanie, co może odbić się na użytkowaniu pojazdu w sposób bezusterkowy. Natomiast sprawdzone firmy gwarantują dwuletnią gwarancję.
Mogliście napisać ile kosztuje taka regeneracja alternatora