Przed Tobą drobna naprawa auta? A może potrzebujesz wymienić różne części samochodowe, które uległy uszkodzeniu, są wyeksploatowane albo się zgubiły? Warto w takim razie wiedzieć, gdzie i jak szukać części samochodowych. Przygotowaliśmy krótki poradnik, który ułatwi Ci to zadanie!

Jak dobrać odpowiednie części do samochodu?

Zakup części do samochodu nie jest łatwym zadaniem, ponieważ konieczne jest dobranie ich do konkretnego modelu i typu pojazdu. Należy więc zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale i na to, czy dany element do auta pasuje i jest z nim kompatybilny. Zamawianie części samochodowych nie jest jednak niemożliwe. Internet daje nam ogromne możliwości, a wyszukanie pożądanych komponentów nie zajmie dużo czasu, jeśli będziemy wiedzieli, jak je wyszukać. Tym samym, musimy wiedzieć czego szukamy, oraz do jakiego pojazdu. A zatem dowiedz się, jakiej dokładnie części poszukujesz (nazwa) oraz ustal dane na temat auta: markę, model, rok produkcji, generację, rodzaj nadwozia. Niekiedy przydatne okazują się także pojemność i typ silnika, rodzaj napędu czy moc maksymalna. Warto także dysponować numerem VIN.

Jak szukać części samochodowych?

Przede wszystkim zacznijmy od znalezienia informacji na temat samochodu. Te znajdują się m.in. w dowodzie rejestracyjnym czy karcie pojazdu. Dysponując już tymi danymi, możesz przystąpić do poszukiwania części. Najłatwiej uczynić to na stronie z częściami dla konkretnego auta, np. wchodząc w części Citroen otrzymasz listę modeli i wersji aut, tam wybierz interesujący Cię model. Następnie wyświetli Ci się lista najróżniejszych komponentów w ramach poszczególnych podzespołów w aucie (np. układ wydechowy, system zamykania, skrzynia biegów itp.) – znajdź te elementy w pojeździe, których naprawa czy wymiana Cię interesuje. Inną opcją jest wybranie najpierw kategorii produktowej, np. amortyzatory samochodowe. Tam następnie wybierz markę samochodu i konkretny model. Możesz również poszukiwać po wpisaniu interesującej Cię frazy w wyszukiwarkę, np. tarcza hamulcowa Mazda, a otrzymasz listę produktów, które spełniają te kryteria. Chcąc zawęzić wyniki wyszukiwania tylko do tych komponentów, które pasują do interesującej nas wersji samochodu, warto w wyszukiwarce uwzględnić jak najwięcej detali na temat pojazdu.

Gdzie szukać części samochodowych?

Poszukując części samochodowych, najłatwiej jest zgłosić się do mechanika, który z pewnością podpowie, jakich elementów potrzebujesz i w ten sposób ograniczysz ryzyko pomyłki. Niemniej rozwiązanie to choć jest łatwiejsze, ma swoje konsekwencje – wiąże się z większym wydatkiem oraz jest czasochłonne, bowiem musisz się dostosować do grafiku specjalisty. Inną opcją jest udanie się do stacjonarnego sklepu z częściami samochodowymi – tam musisz jednak wiedzieć, czego i do jakiego typu auta potrzebujesz. Często komponenty dostaniesz od ręki, ale i tutaj musisz poświęcić czas na udanie się do sklepu oraz liczyć się z marżą sprzedawcy. Wygodniejszym i tańszym rozwiązaniem jest zamówienie części samochodowych w sklepie online. Zajmie to nieco czasu, bowiem musisz wyszukać produkty na własną rękę i poczekać na ich dostawę, jednak różnica w cenie zwykle jest znacząca.