Każdy z użytkowników pojazdu spotkał się zapewne nie raz z różnego rodzaju symbolami na oponach. Warto je znać, ponieważ dzięki nim można dobrać odpowiednią oponę do samochodu. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić jak odczytywać oznaczenia na oponach i co one oznaczają. Tak naprawdę nie są one zbyt skomplikowane.
Rodzaje oznaczeń na oponach
Jak już wcześniej wspomnieliśmy na oponach znajduje się wiele oznaczeń, które symbolizują wiele na jej temat. Przede wszystkim znajduje się na nich marka, czyli oznaczenie producenta. Kolejne z ważnych symboli to rozmiar opony i jej szerokość, prędkość, rok produkcji i nośność.
Ponadto z opony można wyczytać także jaki posiada indeks nośności i prędkości, jaki jest czas przydatności opon w okresie zimowym i całorocznym. Jeśli opona jest bezdętkowa to taka informacja także jest na niej zamieszczona. Trzeba przyznać, że oznaczeń jest sporo i mogą się one mylić, dlatego poniżej przybliżymy dokładnie ich rozszerzone znaczenie. Dlatego warto skorzystać u usług dobrego wulkanizatora, która pomoże w doborze odpowiedniego ogumienia dla naszego auta.
Wyjaśnienie oznaczeń na oponach
205/55 R16, 175/65 R14, 224/45 R17 czy 205/50 R16 to kombinacje znaków, które są najczęściej spotykane, gdy mamy do czynienia z rozmiarem. Są to przykłady, dlatego poszczególne cyfry czy litery zawarte w tym ciągu mogą się różnić od tych przytoczonych wyżej. Pierwsza liczna zawsze wskazuje na szerokość opony i jest podana w milimetrach.
Następna liczba oznacza jej profil. Jest to stosunek wysokości boku opony do jej szerokości. R plus liczba to średnica felgi. Zaraz za rozmiarem umiejscowiony jest indeks nośności, który oznacza maksymalne obciążenie opony. Oznaczenie prędkości oznacza maksymalną prędkość z jaką może jechać samochód. W tym przypadku niemalże każda litera alfabetu ma swoje znaczenie:
- C – maksymalna prędkość do 60 Km/h
- D – 65 Km/h
- E – 70 Km/h
- F – 80 Km/H
- G – 90 Km/h
- J – 100 Km/H
- K – 110 Km/h
- L – 120 Km/h
- M – 130 Km/h
- N – 140 Km/h
- P – 150 Km/h
- Q – 160 Km/h
- R – 170 Km/h
- S – 180 Km/h
- T – 190 Km/h
- U – 200 Km/h
- H – 210 Km/h
- V – 240 Km/h
- W – 270 Km/h
- Y – 300 Km/h
- ZR(Y) >300 Km/h
- ZR >240 Km/h
W kodzie zaczynającym się od liter DOT ukryta jest data produkcji. Warto tutaj zwrócić uwagę, że opona pełnowartościowa to opona, która została użyta do trzech lat od daty jej produkcji. Poza tym każda opona musi mieć oznaczenie wskazujące na maksymalną wartość ciśnienia. Kryje się to pod napisem Max Inflation. Czasem może to być samo MAX.
Tuż obok tego ciśnienia znajduje się Max Load i oznacza obciążenie maksymalne. Dodatkowo opony zimowe mogą posiadać także oznaczenia informujące o tym jaki posiadają bieżnik. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na to, że producent może także zastosować swoje własne oznaczenia i skróty, które mogą oznaczać opony bezdętkowe (Tubeless lub skrót TL), opony niewymagające specjalnej felgi (Run on Float lub Self Supporting Runflat).
Jak widać warto zapoznać się z tymi informacjami zanim przystąpi się do samodzielnego zakupu. Niemniej jednak wcale to nie oznacza, że należy się ich uczyć na pamięć.
Teraz już wiem, dzięki za ten poradnik!