Prawidłowo działające zawieszenie samochodu to gwarancja wygodnej i bezpiecznej jazdy oraz możliwość pokonywania różnych przeszkód. Zawieszenie pełni podstawową rolę, która zapewnia bezpieczeństwo nie tylko kierowcy, ale i zarówno pasażerom jak i innym przebywającym na drodze. W poniższym artykule znajdują się wskazówki, mówiące o tym jak sprawdzać swoje zawieszenie, aby czuć się bezpiecznym.
Samo pojęcie zawieszenia jest dość rozległe. Jest to układ, który składa się z wielu elementów. Łączy koła z pozostałą częścią samochodu. Na rynku motoryzacyjnym znajduje się wiele odmian układu jakim jest zawieszenie. Niemniej jednak każdy z nich gwarantuje prawidłowe prowadzenie pojazdy oraz pokonywanie przeszkód, które znajdują się na trasie (sprawdź również naprawy zawieszenia w naszym warsztacie).
Dlaczego warto troszczyć się o zawieszenie?
Prawidłowe i regularne sprawdzanie stanu zawieszanie to gwarancja komfortu i bezpieczeństwa jazdy. W związku z tym, że wielowahaczowe zawieszenie kosztuje dość sporo, warto je sprawdzać co jakiś czas, ponieważ wychwycenie każdego najmniejszego elementu, który trzeba wymienić może sprawić, że cały układ nie ulegnie większemu zniszczeniu.
Komfort w trakcie jazdy odgrywa bardzo ważną rolę. Samochodami, które lekko i bez problemu wchodzą w zakręty, płynnie wchodzą w dziury łatwiej i wygodniej się jeździ. W momencie, gdy zawieszenie jest uszkodzone kierowca staje się coraz trudniejsza do utrzymania przez kierowcę a same prowadzenie pojazdu może stać się uciążliwe.
Zdarza się, że część zawieszeń jest twarda, na przykład kiedy auto jest szybkie i dobrze reaguje na działania kierowcy, ale nie prowadzi się dobrze i czuć każdą dziurę w drodze. Natomiast zawieszenie miękkie to takie, które jest płynne i lekkie. Jednym słowem jest komfortowe dla kierowcy i pasażerów. Są jednak jego minusy – jest mniej odporne na uszkodzenia. Szczególnie, gdy dotyczy samochodów sportowych. Bez względu na rodzaj zawieszenia, każde powinno być bezpieczne.
Co psuje się najczęściej?
W momencie, gdy dojdzie do zaniedbania kontroli zawieszenia, może nastąpić postój w trakcie jazdy. Będzie miało to wpływ na dodatkowe koszty w postaci holowania przez lawetę, a tego typu usługi nie należą do najtańszych. Najgorszym i najbardziej dramatycznym skutkiem, może okazać się wypadek, ponieważ dojdzie od urwania koła, wyrwania wahacza lub utraty panowania nad pojazdem.
Jak często sprawdzać zawieszenie?
Właściciel pojazdu powinien przynajmniej raz w roku sprawdzić zawieszenie. W momencie przeglądu okresowego warto poprosić diagnostę o to, aby to zrobił i ewentualnie wykluczył lub rozpoznał na czas usterkę.
W jaki sposób dbać o zawieszenie?
Każdy, kto dba o bezpieczeństwo jazdy kontroluje zawieszenie. Przede wszystkim należy jeździć prawidłowo bez szaleństw – po prostu unikać dziur, nierównych terenów i raptownych skrętów. Hamowanie nie powinno być ostre i gwałtowne. Dzięki temu zawieszenie będzie sprawne przez dłuższy czas. Poza tym należy dokonywać kontroli poprzez różnego rodzaju przeglądy stanu zawieszenia. W momencie, gdy kierowca usłyszy jakiekolwiek stuknięcia lub huknięcia od razu powinien pomyśleć o tym, aby skontrolować zawieszenie.
Gdyby nie takie drogi to zawieszenie byłoby inne.