Kompresor, to nieodłączny element każdego warsztatu. Zastanawiając się, jaki kompresor wybrać, powinniśmy poszukać sprężarki warsztatowej o odpowiednich parametrach. O tym jaki powinien być dobry kompresor warsztatowy, a także jak go wybrać, powiemy w poniższym artykule.

Do czego potrzebny jest kompresor w warsztacie?

Kompresory warsztatowe, to urządzenia, za pomocą którego możemy uzyskać gaz pod bardzo dużym ciśnieniem. Podczas sprężania, najpopularniejszym gazem wykorzystywanym w pracy sprężarki jest powietrze. W celu dokonania procesu sprężenia powietrza, musi ono zostać zassane przez kompresor, a następnie jego ciśnienie zostaje podwyższone do odpowiednich parametrów. Tego typu urządzenia występują również w przemyśle, ale również w gabinetach dentystycznych, samochodach, a także gospodarstwie domowym. Najczęściej jednak, można je spotkać pod postacią kompresora do wulkanizacji w warsztatach samochodowych. Dzięki sprężarkom warsztatowym możemy zasilić wszelkiego rodzaju narzędzia pneumatyczne takie jak:

  • klucze,
  • szlifierki,
  • polerki,
  • pistolety lakiernicze,
  • piaskownice,
  • nitownice,

i wiele innych narzędzi warsztatowych niezbędnych w pracy lakiernika, blacharza, czy mechanika samochodowego. Sprężarka do warsztatu występuje również jako kompresor do wulkanizacji, a także ułatwi czyszczenie trudno dostępnych miejsc.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kompresora?

Kluczowym przy wyborze sprężarki do warsztatu samochodowego jest wydajność i pojemność zbiornika, a także pompy niezbędnej do działania kompresora. Wydajność oznacza ilość sprężonego powietrza wydalaną przez sprężarkę w danej jednostce czasu. Pamiętajmy, że im większa wydajność, tym lepiej. Kompresory tłokowe, przeznaczone są do pracy ciągłej, dlatego powinien odpoczywać przez około 50% czasu. Oznacza to, że potrzebujemy 200 litrów sprężonego powietrza na 1 minutę. Wówczas nasz kompresor powinien mieć wydajność na poziomie około 400 litrów na minutę. Zbiornik natomiast stanowi bufor, który zapewni ciągłość pracy, gdy chwilowe zużycie powietrza będzie większe niż wydajność kompresora. Jeśli chodzi o pompę, to warto by pochodziła ona od producenta, który zapewni części zamienne i serwis w przypadku awarii.

Podsumowanie

Kompresory do warsztatu samochodowego, to podstawowe źródło czynnika roboczego. Są przydatne nie tylko w wulkanizacji, ale również w warsztatach usługowych, rzemieślniczych, ponieważ mogą one zasilać kluczowe wymienione wyżej narzędzia warsztatowe. Sprężarka w warsztacie może służyć nie tylko do pompowania kół. Może również zasilać siłowniki, wentylację, a także podnośniki. Kompresor potrzebny może być również w warsztacie tapicera, do podnoszenia stołu tapicerskiego. Jeśli posiadamy mały warsztat, to najlepiej sprawdzi się kompresor tłokowy, który posiada moc 4-5 kW. Taka moc jest wystarczająca do realizacji podstawowych potrzeb warsztatu.