Powszechnie mówi się, że sercem każdego pojazdu jest silnik. Z kolei za układ oddechowy naszego auta odpowiada filtr powietrza. To jedna z części, która podlega okresowej wymianie. Ta nie jest trudna, gdyż w łatwy sposób możemy dokonać tego samodzielnie. Kiedy konieczne jest zainstalowanie nowego filtra i do jakich skutków doprowadzi jego zanieczyszczenie? Sprawdź, zanim takie efekty zauważysz u siebie.
Za co odpowiedzialny jest filtr powietrza?
Filtr powietrza jest podstawowym elementem pojazdu, który mam bezpośredni wpływ na pracę silnika. Serce samochodu zużywa dużą ilość powietrza trafiającego tam z zewnątrz. Takie powietrze zawiera mnóstwo zanieczyszczeń, na które składa się kurz, piasek, kwarc, czy nawet sadza. By uchronić przed nimi silnik, stosuje się filtry powietrza, które mają za zadanie zapobiec przedostaniu się szkodliwych drobinek wewnątrz, a tym samym zapobiec uszkodzeniu silnika. Filtr odpowiada też za oczyszczanie powietrza z tego typu pyłków. Dobrej jakości powietrze pozytywnie wpływa na wolniejsze zużywanie się części samochodowych, takie jak tłoki i cylindry. Zasługą filtrów powietrza są też zredukowane szumy na skutek zasysanego powietrza.
Sprawność filtra zależy od stopnia separacji. Filtr jest tym bardziej efektywny, im więcej cząstek zanieczyszczeń jest w stanie odseparować. Efektywność nowoczesnych filtrów powietrza szacowana jest nawet na 99,8%.
Skutki zanieczyszczenia filtra powietrza
Powietrze atmosferyczne zawsze w mniejszym lub większym stopniu jest zanieczyszczone. Drobinki kurzu lub inne zanieczyszczenia, jeśli dostaną się do silnika, mogą skutkować jego uszkodzeniem. Samo oddychanie takim powietrzem może skutkować u kierowcy gorszym samopoczuciem lub obniżyć jego koncentrację. U niektórych wywołuje to nawet alergię. Z tego względu stosuje się filtr kabinowy, a w przypadku silnika filtr powietrza, który powinien być regularnie wymieniany, aby nie przepuszczał zanieczyszczeń, które mogą do silnika trafić.
Do czego może doprowadzić nadmierna eksploatacja filtra powietrza i brak jego wymiany w odpowiednim momencie? Taki filtr nie będzie spełniał swojej funkcji, co oznacza, że będzie przepuszczał wszystkie zanieczyszczenia do komory silnika. Najgorszym dla jednostki silnikowej jest piasek, który może spowodować duże straty. To z kolei może nas sporo kosztować, gdyż długo niewymieniany filtr powietrza może skutkować wzrostem zużycia paliwa, spowodować spadek mocy silnika, a nawet uszkodzenie elementów układu dolotowego. Przepuszczanie wszystkich zanieczyszczeń może doprowadzić do uszkodzenia wirnika turbosprężarki. Koszt nowej części może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Warto więc zadbać o regularną wymianę filtra powietrza, by zapewnić pełną sprawność silnika i innych podzespołów.
Zadbaj o regularną wymianę filtrów
Filtr powietrza, podobnie jak pozostałe filtry, podlega okresowej wymianie. Założenie nowej części zalecane jest po osiągnięciu przebiegu od 10 do 40 tysięcy kilometrów. Koszt filtra nie jest wysoki, dlatego też w ekstremalnych przypadkach (jeśli jeździmy samochodem po mocno zapylonym terenie) dobrze jest profilaktycznie wymieniać go częściej. Warto regularnie sprawdzać czystość filtra, by ocenić, czy nadaje się do wymiany. Założenie nowej części nie jest trudne, gdyż mechanizm został skonstruowany tak, by do filtra można było dostać się za pomocą zwykłych narzędzi.
Jakie filtry warto wybierać? Przede wszystkim te renomowanych, zaufanych producentów. Kluczowy jest też zakup części w sprawdzonych i zweryfikowanych sklepach, które mogą poszczycić się opiniami zadowolonych Klientów. Do tego typu miejsc z pewnością zalicza się sklep internetowy Ucando, który oferuje filtry powietrza https://www.ucando.pl/k/filtry-powietrza/U0102 wielu znanych i cenionych marek. Dzięki temu możemy być pewni, że nie kupimy tanich i wadliwych podróbek, których jest sporo na rynku. Zakup wysokiej klasy filtrów powietrza to przede wszystkim dbałość o nasz pojazd, ale też oszczędność na innych częściach, które w wyniku zużycia lub zapchania filtra również mogą ulec uszkodzeniom.
Najnowsze komentarze